SPORTING ACHIEVEMENTS

1967-8 68-69 69-70     72-73 73-74 74-75 75-76 76-77

SOME ACHIEVEMENTS IN SPORT OF ST. AUGUSTINE’S FIRST TEAMS
IN THE ACADEMIC YEAR 1967-8.

ASSOCIATION FOOTBALL

Overall result of the four 1st XIs—played 93. won 71, drawn 8, lost 14.

Joint winners of Payne Shield (Manchester Catholic Schools Knock-out Competition)in Fourth Form.

Finalists in Gilligan Cup (Manchester Catholic Schools Knock-out Competition) in Second Form.

A.Zaslona and M.Devine were selected for Manchester Catholic Schools Liverpool v Catholic Schools.

ATHLETICS

1966-1967 Manchester Schools Athletic Championship winners in both 1st and 3rd year
1967—1968 Sale Harriers’ Trophy

Salford Diocesan Championship Trophy

Salford Diocesan Relay (3rd year) winners.

South Manchester Champion School in both 1st and 3rd years.

T. Healey was Lancashire Shot-put Champion and Salford Diocesan Champion.

A.Hurley came third in Lancashire Schools Hurdles final.

A.Ascroft, T.Healy and A.Hurley represented Manchester Schools.

BASKETBALL

Winners of Manchester Schools Championships in 1st and 2nd year and finalists in 3rd year

Winners of Manchester Catholic Schools Championships in 2nd and 3rd years and finalists in 4th year.

P. Bentley, C. Hobin and A. Zaslona represented Manchester Schools, and P. Bentley played for the N. England team.

CROSS-COUNTRY

The under-15 team won the team trophy and the aggregate trophy in the South Manchester League, the team trophy in the Manchester Schools’ Championship and the Catholic Guardian Cup in the Manchester Catholic Schools’ Championship, and were runners-up in the N.E. Cheshire League.

B. Connor, A. Hurley, M Moran and J. O’Donovan represented South Lancashire and South Manchester in qualifying events for the National Schools’ Championships.

RUGBY FOOTBALL

Overall result of the three XV’s—played 48, won 35. drawn 6, lost 7

The under-14 XV were undefeated against Manchester Schools

K.Buckley and T.Healey represented Manchester Schools.

The Manchester Teachers’ Memorial Trophy was presented to the School by the Manchester Schools’ Games Federation on 8th December, 1967.

SOME ACHIEVEMENTS IN SPORT OF ST. AUGUSTINE’S TEAMS DURING
THE ACADEMIC YEAR
1968-9 OR SINCE LAST SPEECH DAY

ASSOCIATION FOOTBALL

The Under-13 Team won the Manchester Schools Knock-out Championship and the Manchester Catholic Schools Knock-out Championship (The Gilligan Trophy). The Under-14 Team won the Manchester Catholic Schools Championship.
Total results of external fixtures:

  Played Won Drawn Lost
Under-16 16 11 3 2
Under-15 22 16 4 2
Under-14 29 25 1 3
Undcr-13 31 23 4 4
Under-12 27 20 1 6
Total 125 95 13 17

 

ATHLETICS

1968
Sale Harriers Trophy
South Manchester League Winners in Under-15 events
South Manchester League Winners in Under-13 events
Salford Diocesan Schools Trophy
Salford Diocesan Relay Winners
Manchester Schools Under-15 Championship Trophy
Manchester Schools Championship Runners-up in Under-13 events
Bishop Marshall Trophy
Bishop Marshall Relay Winners

1969
South Manchester League Winners in Under-15 events
Manchester Catholic Schools Athletic Association Trophy
Salford Diocesan Schools Trophy
Bishop Marshall Trophy
Manchester Schools Under-15 Championship Trophy

BASKETBALL

Leslie Lever Trophy
Under-15 Manchester Schools Championship Winners
Under-13 Manchester Schools Championship Winners
Under-12 Manchester Schools Championship Finalists
Under-15 Manchester Catholic Schools Championship Winners
Under-13 Manchester Catholic Schools Championship Winners

CRICKET

Under-14 Manchester Schools Championship Finalists
Under-13 Manchester Schools Championship Finalists
Under-12 Manchester Schools Championship Finalists

RUGBY FOOTBALL

  Played Won Drawn Lost
Under-15 12 9 0 3
Under-14 9 5 2 2
Under-13 11 7 1 3
Under-12 15 9 0 6
Total 47 30 3 14

 


SOME ACHIEVEMENTS IN SPORT OF ST. AUGUSTINE’S TEAMS DURING
THE ACADEMIC YEAR
1969-70 OR SINCE LAST SPEECH DAY

ASSOCIATION FOOTBALL

Under-16 Manchester Schools Championship Trophy (shared with Xaverian College).

Under-15 Manchester Catholic Schools Championship (shared with St. Gerard’s Secondary School) (Payne Shield).

Under-12 Manchester School Championship Finalists.

  Played Won Drawn Lost
First XI 18 10 3 5
Fourth Form 23 16 2 5
Third Form 27 21 2 4
Second Form 19 11 2 6
First Form 27 16 7 4
Total 114 74 16 24

David Hunt was a regular member of the Lancashire County Schoolboys Soccer Eleven, of the England School Squad and of the Manchester Boys Eleven.

Michael Holland and Arthur Davies were members of Manchester Junior Boys Team.

David Hunt, Paul Morris and Raymond Hayes represented Manchester Catholic Schools.

ATHLETICS

1969
Under-15 Manchester Schools Championship Trophy
Manchester Catholic Schools Athletic Association Trophy
Salford Diocesan Schools Trophy

1970
Sale Harriers Trophy
Manchester Catholic Schools Athletic Association Trophy
Under-17 Salford Diocesan Schools Trophy
Under-13 Salford Diocesan School Relay Trophy
Peter Coppock and Terence Healy represented Manchester Schools in the Lancashire
Schools’ Athletic Championships.

BASKETBALL

Under- 16 Manchester Catholic Schools Championship Trophy
Under-15 Manchester Schools Championship Trophy (Leslie Lever Cup)
Under-15 Manchester Catholic Schools Championship Finalists
Under-14 Manchester Catholic Schools Championship Winners
Under-13 Manchester catholic Schools Championship Winners
Under-12 Manchester Schools Championship Finalists

CRICKET

1969
Under-l4 Manchester Schools Championship Trophy
Under-12 Manchester Schools Championship Trophy

CROSS COUNTRY

Under-13 South Manchester League Trophy

Under-13 Manchester Catholic Schools Championship Trophy

RUGBY FOOTBALL

  Played Won Drawn Lost
First XV 12 5 2 7
Fourth Form 11 1 0 10
Third Form 16 6 0 10
Second Form 18 7 0 11
First Form 9 1 1 8
Total 66 20 3 46

SOME ACHIEVEMENTS IN SPORT OF ST AUGUSTINE’S TEAMS DURING
THE ACADEMIC YEAR 19
72-3

ASSOCIATION FOOTBALL

Under-14 Manchester Catholic Schools’ Championship (Joint).

Michael O'Donovan represented Manchester Boys Senior XI.
Andrew McDougall represented Manchester Boys XI.
Paul Bridge represented Manchester Junior Boys XI.

ATHLETICS

Sale Harriers Trophy
Under-15 South Manchester Schools Championship,
Under-13 South Manchester Schools Championship.
Manchester Schools Championship, Senior Section, Winners
Manchester Schools Championship, Intermediate Section, Runners-up.
Manchester Schools Championship, First-Year Section, Winners.
Manchester Schools Championship, Junior Section, Runners-up.

Philip Grimshaw represented Lancashire.
Christopher Henderson and Thomas Gurhy represented Manchester.

BADMINTON

Eamonn Horton and Andrew Slater won the Cheshire Doubles Championship.

BASKETBALL

Manchester Schools Championship.
Under-12 Manchester Schools Championship, Finalists.
Under-16 Manchester Catholic Schools Championship, Finalists.
Under-15 Manchester Catholic Schools Championship, Winners.
Under-13 Manchester Catholic Schools Championship, Finalists.

CROSS COUNTRY

Third Form—South Manchester League Trophy.
Fourth and Fifth Form—South Manchester League Trophy.

Christopher O’Brien—individual winner, Manchester Catholic Schools, Intermediate Section

RUGBY FOOTBALL

William Corless represented Manchester Boys Under-14 XV.
Michael Healy represented South Manchester Area Under-14 XV.


SOME ACHIEVEMENTS IN SPORT OF ST. AUGUSTINE’S TEAMS DURING
THE ACADEMIC YEAR 19
73-4

ASSOCIATION FOOTBALL

Manchester Schools’ Senior Knock-out Championship Winners.
Under-14 Manchester Schools Knock-out Championship Finalists.
Paul Bridge and Peter Crenigan represented Manchester Boys XI Under-15.
Martin Dempsey and Nicho1as Sinclair represented Manchester Boys Under-14

ATHLETICS

Manchester Schools Championship Senior Section Winners.
Manchester Schools championship Intermediate Section, Runners-up.
Manchester Catholic Schools Championship Winners.
Thomas Gurhy, John Wood and Gerard Allen represented Manchester Schools.

BASKETBALL

Under-16 Manchester Catholic Schools Championship Winners.
Under-15 Manchester Catholic School Championship Winners.
Under-13 Manchester Catholic Schools Championship Finalists.

LACROSSE

Andrew Slater represented Cheshire County Colts. 

RUGBY FOOTBALL

Michael Healy and Seamus Dinan represented Manchester Boys Under-15 XV
Joseph Greevy, Tadeusz Fedoruk, George Thompsett, Simon Barnicott were selected for the Manchester Schools Under-19 Squad.


SOME ACHIEVEMENTS IN SPORT OF ST. AUGUSTINE’S TEAMS DURING
THE ACADEMIC YEAR 19
74-5

ASSOCIATION FOOTBALL

Manchester Schools Knock-out Championship winners, Under-12.

Manchester Schools Knock-out Championship winners, Under-13.

‘Wythenshawe County Express’ Champions, Under-13.

Nicholas Sinclair represented Manchester Boys Under-15 and English Schools.

Nicholas Sinclair, Martin Dempsey and John Wood represented the Manchester Catholic Schools Under-35.

RUGBY

Aidan Dooley, David House, Rory Mescall, Christopher Start and George Thompsett represented Manchester Schools Rugby Under-19.

David Thompson represented Manchester Schools Rugby Under-15.

CROSS-COUNTRY

Manchester Schools Under-12 Championship winners.

South Manchester Schools Under-12 and Under-16 winners and winners of the Aggregate Trophy,

Winners of the Spurley Hey Road Relay Championship.

BASKETBALL

Winners of the Manchester Catholic Under-12 Championship.

ATHLETICS

Winners of Sale Harriers Trophy.

Winners of the Manchester Championship Schools Competition at Under-15 and Under-13 levels.

Winners of the South Manchester Athletics Championship at Under-15 and Under-13 levels.

Winners of the Manchester Catholic Schools’ Championship.

Adrian Bibby represented Manchester in the Greater Manchester Championships.

Philip Grimshaw represented English Schools in the Schools’


SOME ACHIEVEMENTS IN SPORT OF ST AUGUSTINE'S TEAMS DURING
THE ACADEMIC YEAR 19
75-6

 

ASSOCIATION FOOTBALL

First XI County finalists.

Manchester Catholic Schools Championship winners, Under-14.

Manchester Schools Trophy winners, Under-13.

Manchester Catholic Schools’ Championship finalists, Under-13.

Michael Stiles represented Manchester Boys Under-15.

Luke Lingard represented Manchester Boys Under-14.

BASKETBALL

Manchester Schools Under-19 Trophy finalists.

Manchester Schools Under-15 ‘Plate’ winners.

Manchester Catholic Schools Under-15 winners.

Manchester Schools Under-14 ‘Plate’ winners.

Manchester Schools Under-13 ‘Plate’ winners.

Manchester Catholic Schools Under-12 winners.

ATHLETICS

Manchester Catholic Schools Trophy winners.

South Manchester Under-15 Area Champions.

CROSS-COUNTRY

South Manchester Under-12 Area Champions.

South Manchester Under-13 Area Champions.

Winners of the Aggregate Trophy.

RUGBY

David Morgan, Rory Mescall, Michael Cooke, Aloysius Gregg, Cornelius Gregg, Aidan Dooley and John Riley represented Manchester Schools Rugby Under-19.


SOME ACHIEVEMENTS IN SPORT OF ST AUGUSTINE’S TEAMS DURING
THE ACADEMIC YEAR 19
76-7

ASSOCIATION FOOTBALL

Manchester Schools’ Trophy winners, Under-19 (Joint).

Manchester Schools’ Trophy winners, Under-14.

Barris Walker and Michael Day represented Manchester Boys Under-14.

BASKETBALL

Manchester Schools’ Under-19 Trophy finalists.

Manchester Catholic Schools’ Under-12 winners.

ATHLETICS

Manchester Catholic Schools’ Trophy winners.
South Manchester Under-15 Area Championships

CROSS COUNTRY

South Manchester Under-13 Area Champions.

Winners of the Aggregate Trophy.

RUGBY

William Corless and David Thompson represented Manchester Schools’ Rugby Under-19.